Skladišta (magacini, lageri ili objekti)
Vezane teme
Skladište je osnovna granula koja predstavlja troškovno/profitno mesto. Troškovno u smislu vrednosti robe koja se sa njega izdaje, profitno u smislu zarade koja se tom prilikom ostvaruje. Pored toga vrednost robe na skladištu je u izvesnom smislu kapital pa je modul za rad sa skladištima jedan od osnovnih u celom programu.
Postoji određeni unapred definisanih vrsta skladišta ali su u osnovi podeljena na dve vrste:
- robna skladišta
- profitne centre (skladišta usluga, proizvoda po porudžbini, servisa itd.)
- vanbilansna skladišta (evdencija transportnih paleta i slično)
Vrednost robnih skladišta može se voditi sledećim metodama:
- Prosečnih ponderisanih nabavnih cena
- Prodajnih cena
- Prodajnih cena sa ukalkulisanim porezom (maloprodaja)
Nabavnu cenu robe (//cost of goods//) Balans uvek vodi metodom prosečnih ponderisanih cena bez obzira koji od odabranih modela se koristi.
Metod FIFO utvrđivanja vrednosti dostupan je samo u svrhu izveštavanja.
Vrsta skladišta je treća kategorija i ona određuje najvažnije aspekte njihove funkcionalnosti i primene u sistemu. Svaka vrsta skladišta ima svoje specifičnosti, a svrha sledećih zapisa je opis svake od njih
Carinska skladišta
Članak se bavi specifičnostima zapisa podataka za potrebe rada sa carinskim skladištima. Dodatno su obrađene i interne prenosnice između carinskih skladišta.
Roba na čekanju
U mnogome slična carinskim skladištima, ova vrsta se ipak odlikuje važnom razlikom : na njima se vrši kalkulacija zavsnih troškova transporta i obračun nabavne cene.
To daje mogućnost upotrebe ove vrste skladišta za izradu uvoznih kalkulacija kod kojih se nakon uvoza čeka dovršetak dodatnih procedura (kontrola kvaliteta, uzorkovanje) pre nego što roba može da se stavi na raspolaganje.
Detaljnije o ovome u članku “Roba na čekanju”.
Rezervacija robe
Postavkom parametara programa moguće je određenim dokumentima zadati funkciju rezervacije robe na skladištu. Rezervacija je vremenski oročena po kraćem ili dužem intervalu, a koji od njih će biti upotrebljen zavisi od svojstava rezervacije dodeljene elementu.
VAŽNO ! NIJE DOZVOLJENO DA SE VRŠI REZERVACIJA ROBE KOJA NIJE NA RASPOLAGANJU NA MAGACINU !
Ovo znači da sistem rezervacije nije pogodan za rezervisanje “unapred”, odnosno za praćenje poručene robe od kupaca. Uzrok je ne postojanje hirearhije, onosno reda važnosti rezervacija pa bi teoretski poslednja rezervisana količina mogla biti realizovana prva ako kupac koji je rezervisao prvi dođe po nju.
Utvrđivanje potrebe za rezervacijom
Sistem rezervacija se aktivira na osnovu tipa dokumenta pa je i indikator smešten u tabelu defDocTip. Polje koje ovim uravlja je RezervRobe (BYTE).
Naziv polja | Vrsta | Opis |
---|---|---|
RezervRobe | BYTE | Polje ukazuje na obavezu rezervisanja robe nakon izrade datog tipa dokumenta. Vrednosti 0 - ne vrsi se rezervacija 1 - rezervacija se radi po dužem roku (RezRobLong) važnosti rezervacije 2 - rezervacija se radi po kraćem roku (RezRobShort) važnosti rezervacije 3 - rezervacija se radi sa neograničenim rokom važenja. 4 - rezervacija se pravi koristeci rok važnosti dokumenta kao odrednicu za duzinu rezervacije. Ako rok nije zadat rezerviše se prema Kupci.KupRezRob vrednosti, a ako ni ona nije određena, onda prema RezRobLong parametru sistema. 101,102,103, 104 - isto što i 1,2,3,4 samo što se korisnik pita da li želi da se uradi rezervacija. Napomena Vrednosti RezRobLong i RezRobShort definisane su u defPars tabeli (napredna podešavanja). Imena odgovaraju ParSgnpolju. |
Dopunski sistemi izveštavanja
Izveštaj o stanju lagera sa presekom na dan po FIFO metodi obračuna
Zadatak je postavljen od strane Kleeman Liftovi d.o.o. u cilju dokazivanja / analize usaglašenosti vođenja vrednosti lagera po principu srednje nabavne cene i njegovog ekvivalenta ako bi se vodilo po FIFO metodu (grčki Kleeman).